Malnutrice

Česká republika se letos poprvé připojuje k celosvětové kampani „Malnutrition Awareness Week“ pod názvem Týden rizik malnutrice, a to v termínu od 1. do 5. 11. 2021. Vyvrcholením kampaně bude Nutriční den 2021, který se letos koná po celém světě ve čtvrtek 4. 11. 2021.

V rámci kampaně Týden rizik malnutrice vznikl web RizikaMalnutrice.cz, který nabízí jednoduchý on-line self-screeningový nástroj na vyhodnocení rizika malnutrice ve formě kalkulačky. Návštěvník webu si tak může ověřit, zda on sám nebo jemu blízká osoba se nachází v riziku malnutrice, určit stupeň rizika a získat informace, jak si pomoci v domácích podmínkách, případně na koho se obrátit o pomoc, tedy i kontakty na nutriční terapeuty a nutriční ambulance. V rámci kampaně jsou plánovány rozhovory v médiích, vzdělávací akce pro odbornou veřejnost a ve čtvrtek 4. 11. se české nemocnice a zařízení sociální péče připojí k mezinárodnímu projektu Nutriční den.

 

Kampaň „Malnutrition Awareness Week“ (MAW) vznikla v r. 2012 v USA s cílem upozornit na význam včasného zjištění malnutrice a její léčby. Kampaň je zaměřena nejen na zdravotníky, ale i na veřejnost a vládní instituce. Ke kampani se záhy připojila Kanada a Velká Británie a v roce 2020 měla premiéru hned v několika evropských zemích najednou. Ke kampani se v letošním roce připojují další evropské země včetně České republiky. Evropská kampaň „Malnutrition Awareness Week“ je podporována iniciativou Optimální nutriční péče pro všechny (ONCA). Přestože má kampaň v každé zemi vlastní načasování, specifické cíle, rozsah a program, sdílejí klíčový cíl, kterým je informovat o malnutrici a riziku s ní spojeném.

AVKV
SKVIMP
SNT ČAS
ČANT
RizikaMalnutrice.cz
AVKV
SKVIMP
SNT ČAS
ČANT
RizikaMalnutrice.cz